YÖNETİM KURULU

AHMET ÇALIK

YÖNETİM KURULU BAŞKANI 

Ahmet ÇALIK, 1958 yılında Malatya'da doğdu. Ticari hayatına 1981 yılında tekstil faaliyetleriyle başladı. Malatya'da denim fabrikası kurarak Doğu Anadolu'nun ilk büyük sanayi yatırımını gerçekleştiren ÇALIK, aynı dönemde uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda Orta Asya’da ilk yurt dışı yatırımlarına başladı. 1992 yılından itibaren Türkiye'de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurt dışına taşıyarak, Çalık Grubu'nun faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekom alanlarında önemli yatırımlara imza atan Ahmet ÇALIK, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding'i kurdu. Arnavutluk ve Kosova'daki en büyük Türk yatırımcılarından biri konumunda olan ÇALIK, 1997 yılında Türkmenistan Devlet Nişanı ve Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü'ne, 1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Türkmenistan Gayrat Madalyası'na, 2001 yılında Türkmenistan Altın Asır Nişanı'na, Haziran 2002'de T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası'na, 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne ve 2010 yılında "Turkey in Europe - Franco Nobili'' Ödülü'ne layık görüldü. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti tarafından Bursa Fahri Konsolosluğu payesine, 2014 yılında Ulusal Etnik Örgütler Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations - NECO) tarafından verilen 'Ellis Adası Şeref Madalyası Ödülü'ne layık görülen Ahmet ÇALIK aynı yıl Japonya Matsumoto Diş Üniversitesi ve Arnavutluk Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanlarına layık görüldü. 2016 yılında Japonya Kindai Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırılan Ahmet ÇALIK halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.


RIDVAN AKTÜRK

GENEL MÜDÜR​

Rıdvan Aktürk 1970 yılı, Erzincan doğumludur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, eğitimine İngiltere’de Middlesex University’de MBA yaparak devam etmiştir.Çalışma hayatına 1992 yılında Türk Standartları Enstitüsü’nde mühendis olarak başlamıştır. 1996-2002 yılları arası-nda Ulusoy Elektrik AŞ’de Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev almış, 2002-2006 yılları arasında görevine Genel Müdür olarak devam etmiştir. 2006 yılında RVA Mühendislik Şirketi Genel Müdürü olarak çalışmıştır.2006 yılı sonunda Çalık Enerji ailesine katılan Sn. Rıdvan Aktürk, 2006-2016 yılları arasında şirketimizde Boru Hatları ve Rafineri Direktörü olarak çalışmış, 2016-2018 yılları arasında ise iştirakimiz Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ’de “Genel Müdür” pozisyonunda görev almıştır. 01.02.2018 tarihi itibariyle de Çalık Enerji, Genel Müdürlük görevini devralmış bulunmaktadır.


DOÇ. DR. OSMAN SAİM DİNÇ

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1955, Nevşehir doğumlu olan O. Saim DİNÇ, Üniver​​site eğitimini İTÜ Makina Mühendisliği Fakültesinde 1978'de tamamlamış, akademik kariyerine aynı üniversitede devam ederek 1986'da Yardımcı Doçent ünvanını almıştır. 1988 yılında akademik çalışma için RPI (Rensselaer Polytechnic Institute), New York, ABD'ne gitmiş ve aynı zamanda da General Electric Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde (GE Corporate Research and Development Center, New York, ABD) çalışmaya başlamıştır. General Electric, New York, ABD'de yaklaşık 15 yıl görev yapan DİNÇ, çeşitli pozisyonlarda bulunmuş ve enerji santralleri, gaz türbinleri, buhar türbinleri ve uçak motorlarında teknoloji ve ürün geliştirilmesi konularında pek çok projeyi yönetmiştir. 1992'de de Doçent olmuştur. 20 Mayıs 2003'te TPAO'ya (Türkiye Petrolleri A.O.) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atanmıştır. Görev yaptığı 4 yıllık süre içerisinde petrol ve gaz sektöründe geniş deneyim kazanmış, yönetimi süresinde birçok büyük projeyi başarı ile tamamlamıştır. 16 Nisan 2007 tarihinde Çalık Enerji ailesine katılan O. Saim DİNÇ, 2018 yılına kadar genel müdürlük görevini üstlenmiştir. Şu anda görevine yönetim kurulu üyesi olarak devam etmektedir. Kendisinin uluslararası konferans ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 40’ın üzerinde makalesi ve 60’ın ​üzerinde patenti vardır. Aynı zamanda pek çok konuda başarı ödülünün de sahibidir.SALİH TUNCER MUTLUCAN

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Salih Tuncer MUTLUCAN 1968 yılında, İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Galatasaray Lisesi’nini bitirerek, üniversite eğitimini 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış, akademik kariyerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Proje Yönetim Bilimi alanında yaptığı master ile devam etmiştir. MUTLUCAN, 1992 – 2006 yılları arasında Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Lüksemburg’da çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur. Sonrasında, Akbank N.V. Amsterdam’da ve AkLease’de Genel Müdür görevini üstlenen Salih Tuncer MUTLUCAN, 2015 yılında Çalık Enerji ailesine katılmıştır. 2018 Şubat ayına kadar şirketimiz bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. Görevine yönetim kurulu üyesi olarak devam etmektedir.