Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ’NİN BU GÜNE KADAR TEK BAŞINA ANAHTAR TESLİM OLARAK YAPMIŞ OLDUĞU İLK DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ AÇILDI


​Tiflis’e 35 km mesafede Gardabani şehrinde inşa edilen 230 MW kapasiteli Kombine Çevrim Elektrik santrali geniş katılımlı bir törenle hizmete girdi.

Ekim 2013 tarihinde yapımına başlanılan Gardabani Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi 22 Temmuz 2015 tarihinde Gürcistan Başbakanı Sayın İrakli Garibashvili, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Sayın Kakha Kaladze,    Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Çalık    Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Çalık ve çok sayıda davetlinin yer aldığı geniş katılımlı bir törenle açılarak üretime başladı.

Komşu ülke Gürcistan'ın son dönemde enerji alanında yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan ve enerji çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak proje 2015 yılı itibariyle Gürcistan’ın toplam kurulu gücünün %8’ini oluşturmakla beraber, yılda ürettiği 1,8 milyar kilovat saat elektrik enerjisi ile Gürcistan’ın elektrik ihtiyacının %15’ini tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahiptir.   

56 bin metrekarelik alana kurulu bu önemli proje, yüksek verimlilik ve emre amadelik ile esnek üretim özelliklerine sahip olmakla beraber, maksimumda 820 kişilik Gürcü ve Türk ekiple, kontratta taahhüt edilen tarihten 4 ay önce (proje tamamlanma süresinden %17 daha iyi bir zamanla) bitirilmiştir.  Açılış töreninde, Gürcistan hükümet   yetkililerinin de övgüyle bahsetmiş olduğu projemiz, Gürcistan’ın ilk kombine çevrim santrali olma özelliği taşıması açısında da Gürcistan için bir mihenk taşıdır. Projemizde iş sağlığı ve güvenliğine verilen önem sayesinde, iş kazasına bağlı zaman kaybı olmadan gerçekleşen 2.5 milyon adam - saat değerine ulaşılmıştır.

Bu vesile ile; Projenin başından beri üstün gayret ve özverili çalışmalarıyla başarı çıtasını ulaşılması zor seviyelere getiren proje ekibimize, Değerli yöneticilerimize ve projeye emeği geçen şirketimizin diğer birimlerine, teşekkür eder, başarıyla tamamlamış olduğumuz projemizin şirketimize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com