Çalık Enerji
Haberler

Çalık Enerji, Starfire Energy Inc’e Yatırım Yaptı

1 / 2

1 / 2

Çalık Enerji olarak, B serisi finansman turu kapsamında Starfire Energy Inc. şirketine yatırım yaptığımızı bildirmekten mutluluk duyarız. Starfire Energy Inc., karbonsuz amonyak üretimi için modüler kimyasal tesisler geliştiren, kitlesel ticarileşme yönünde hızla ilerleyen ve sektöründe öncü bir sürdürülebilir amonyak üreticisidir. Samsung Ventures liderliğinde gerçekleştirilen finansman turuna, yatırımlarıyla AP Ventures, Chevron Technology Ventures, F4SE, IHI, Mitsubishi Heavy Industries, Osaka Gas USA, Pavilion Capital, Rockies Venture Club, ve Starfire FF LLC firmaları da katılmıştır.

Starfire Energy Inc. Hakkında

Starfire Energy, Denver merkezli, kamu yararına kurulmuş bir Colorado şirketidir. Şirket, ilk olarak güneş enerjisi sistemleri entegrasyonuna odaklanarak 2007 yılında kurulmuştur. Son 6 yılda ise %100 yeşil amonyak ve hidrojen sentezi için patentli teknolojiler geliştirmeye odaklanmıştır.

Firma ilk olarak güneş enerjisi sistemlerine odaklanmıştır. 2016 yılından bu yana, temiz amonyak sentezi ve kullanımına ilişkin patentli teknolojiler geliştirmektedir. Ana hedef olarak Rapid Ramp, Prometheus Fire ve Prometheus Hydrogen projelerinin uygulanması amacıyla karbonsuz yeşil NH3 üretimi ve NH3 parçalama teknolojileri için modüler sistemler geliştirmeye odaklanmış bir teknoloji şirketidir.

Dünyanın dört bir yanından gelen proje talepleri, potansiyel yatırımcılar ve stratejik ortaklar ile, Starfire Energy teknolojilerine olan ilgi artarak devam etmektedir. Firma çiftçilerin mahsul maliyetlerini sabitlemek amacıyla dağıtılmış gübre üretiminden, elektrik, su, doğalgaz gibi hizmet dağıtım şebekelerini dengelemek için, dağıtılmış yakıt sentezi ve enerji üretimine, yakıtta ve ihracatta kullanım amaçlı merkezi, büyük ölçekli amonyak üretim tesislerine kadar farklı piyasa segmentlerinde yer almaktadır.

Çalık Enerji’nin Politika ve Amaçları

Çalık Enerji olarak, enerji dönüşümü (EX) alanında fiziksel bir endüstri oyuncusu olmaktan endüstri lideri olmaya doğru evrimimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz. Kombine enerji dönüşümü çözümleri üretiyor ve karbonsuz bir topluma katkıda bulunuyoruz.

Bu yatırımla, oluşturduğumuz global ağdan ve endüstrideki pozisyonumuzdan faydalanarak, başta varlık gösterdiğimiz ülkeler olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde de Starfire Energy Inc. Şirketinin faaliyetlerini geliştirmeyi planlıyoruz. İnovasyon ve yatırım faaliyetleri kapsamında endüstriyel süreçlerimizi iyileştiriyor, ticarileşme amacıyla yeni ürün ve projeler geliştiriyor ve EX teknolojilerinde ve şirketlerindeki fırsatları değerlendiriyoruz.

Çalık Enerji olarak, alanımızdaki güncel gelişmeleri takip eden, teknoloji üreten ve inovasyon ekosisteminde lider bir şirket olarak konumlanıyoruz.