Sürdürülebilirlik

Çalık Enerji olarak başarılı ve yenilikçi projelerimizle dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer alırken, ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda geleceği kazanmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Sürdürülebilirlik

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Çalık Enerji dünyanın ve Türkiye’nin geleceği için üç iş alanındaki faaliyetlerinde kurum değerlerini ve sürdürülebilirlik temel prensiplerini gözetmekte, dünya kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, uzun vadeli bir düşünce yapısı ve kapsayıcı uygulamaları hayata geçirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Sürdürülebilirlik yaklaşımını faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda ve tüm iş alanlarında uygulamalarına yansıtmayı hedefleyen Çalık Enerji, 2019 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesini imzalamıştır.

Çalık Enerji sosyal sürdürülebilirlik çerçevesinde hizmetlerini sürekli geliştirerek ve paydaşlarını sürekli bilgilendirerek değer yaratmayı hedeflemektedir. İş sağlığı ve güvenliği, tüm iş kollarında en önemli unsur olarak öne çıkmaktadır.

Çalık Enerji’nin çevresel sürdürülebilirlik kapsamında tüm boyut ve lokasyonlardaki çalışmalarında çevreye olumsuz etkiyi minimize etmeyi, kalıcı yarar sağlayacak uygulama fırsatlarını değerlendirmeyi ilke edinmiştir. Faaliyet gösterdiği her ülkede mevcut çevre kanunları ve yönetmeliklerine uymakta, çalışmalarını çevrenin korunması esasına göre yürütmektedir. 

Çalık Enerji ekonomik sürdürülebilirlik kapsamında müşteri memnuniyeti, sürdürülebilir kârlılık, tedarik zinciri yönetimi ve inovasyon ve dijitalleşme konularını önceliklendirmiştir. 

Çalık Enerji, iyi yönetişim yaklaşımının, riskleri yönetmek, paydaşlar ile iyi bir iletişime sahip olmak, stratejiyi doğru belirlemek ve icra edebilmek ve kurumun sürdürülebilirliğini güvence altına almak konusunda vazgeçilmez bir önemde olduğuna inanmaktadır. 

Çalık Enerji güçlü iş birliklerini ve paydaş ilişkilerini, sürdürülebilirlik yaklaşımı ile sistematik bir yapıda geliştirmeyi, iletişim, paylaşım ve gelişim aşamalarında eko sistemdeki tüm tarafların sinerjisini sağlamayı hedeflemektedir. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

RAPORLARI

Şirketimize ait Sürdürülebilirlik Raporlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çalık Enerji Sürdürülebilirlik Elçileri'ne Büyük Ödül

2020 yılının Ocak ayında çalışmalarına başlayan ve Çalık Enerji’nin tüm sürdürülebilirlik faaliyetlerini koordine eden, gönüllü çalışanlarımızdan oluşan “Sürdürülebilirlik Elçilerimiz Programı” İklim Değişikliği ve Çevre, Sürdürülebilir Finans, Dijitalleşme ve Yenilikçilik, Enerji Verimliliği, Yatırım ve Toplumsal Fayda temalarının tümüne temas eden projeler bütünüyle, Para Dergisi tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde verilmekte olan Enerjimiz Geleceğimiz Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldü.

Genel Müdürümüz Onur Yücekal Ödülü 7 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen 4’üncü Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında gerçekleşen törenle T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den aldı.

Ödülü almamızda büyük katkısı olan Sürdürülebilirlik Elçilerimize çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.