Çalık Enerji
Projelerimiz

Çalık Enerji olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana farklı coğrafyalarda gerçekleştirmekte olduğumuz başarılı anahtar teslim taahhüt operasyonları projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktayız.

projects

Projelerimiz

TAMAMLANDI

Ankara/Polatlı Yıldızlı 2.34 MWac GES Tesisi

Kapasite: 2.4MWp

Güç Üretimi: 1.550 kWh/kWp 

Yıllık Güç Üretimi: 3.714.000 kWh

Enerji Nakil Hattı: 2 km

Devreye Alma Tarihi: Aralık 2017

Detaylar

DEVAM EDİYOR

West Qurna Gaz Türbini Projesi

126 MW elektrik üretim kapasitesi

Her biri 42 MW’lık 3x GE MS60001B Ağır Hizmet Tipi Çift Yakıtlı Gaz Türbini Jeneratörleri

Lump Sum Turn Key EPC kapsamında bir yakıt sıkıştırma ve filtreleme sistemi, 132kV ve 33 kV GIS şalt sistemi genişletme, güç yönetim sistemi, yangınla mücadele ve koruma sistemleri, ilgili tesis ve tesisler arası denge, binalar ve altyapı kullanılacaktır. 34 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Rompetrol CoGen Güç Santrali

Çalık Enerji Kazakistan Cumhuriyeti'nin devlet petrol ve gaz şirketi KazMunay Gas International'ın, Romanya'da sahibi olduğu Rompetrol Energy S. A. tarafından düzenlenen “Rompetrol CoGen Güç Santrali" EPC Yapım İşleri ihalesini 24 Temmuz 2020 tarihinde kazandı. ​

İlgili projeye ilişkin sözleşme ise 19 Ağustos Çarşamba günü video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen İmza Töreni ile taraflar arasında imzalandı.

Net 75 MWel elektrik üretimi, 180 ton/saat buhar üretimi, ve 20 MWth'e kadar merkezi ısıtma kapasitesinde inşa edilecek olan Proje, Çalık Enerji'nin Avrupa'da üstlendiği ilk EPC yapım işi olması sebebiyle Şirketimiz için önemli bir kilometere taşı olacaktır. 

26 aylık süre içerisinde tamamlanması planlanan Proje kapsamında, 2 adet Siemens SGT 750 gaz türbin ve jeneratör seti, 2 adet atık ısı kazanı ve yardımcı üniteler yer alacaktır.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

TAP Projesi

Asya’nın en önemli enerji projelerinden biri olan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan arasında inşa edilecek Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattı Projesi’nin tüm EPC çalışmaları Çalık Enerji tarafından yapılacaktır. Projenin 1. faz uzunluğu 375 km’dir.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Servis Bakım Merkezi Projesi

Türkmenistan Filo Bakım Projesi kapsamındaki ünitelerin rehabilitasyonu ve modernizasyonu için gaz türbinleri teknolojik yöntemler kullanılarak yoğun bakımdan geçirilecektir.

Çalık Enerji tarafından üstlenilen en büyük bakım projesi olup ülkedeki enerji üretimini artırması beklenmektedir.

Çalık Enerji’nin Türkmenistan’da gerçekleştirdiği projeler arasında uluslararası kredi kurumlarıyla iş birliği içinde dış finansman modeliyle gerçekleştireceği ilk proje olma özelliğini taşımaktadır.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Cap des Biches Kombine Çevrim Santrali

Çalık Enerji Senegal'de 300 MW büyüklüğünde Cap des Biches Kombine Çevrim Santrali'nin anahtar teslim ihalesini kazandı.

Projenin Çalık Enerji, GE (General Electric) ve West African Energy arasında düzenlenen İmza Töreni, Senegal Ekonomik Planlama ve İşbirliği Bakanı Amadou Hott'un katılımı ile 3 Ekim 2020 tarihinde Senegal'in Başkenti Dakar'da gerçekleşti.

Senegal'in en büyük ve ilk kombine çevrim santrali olacak Proje ile Sahraaltı Afrika'da gerçekleştirdiğimiz projelere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Nigoza Rüzgar Enerji Santrali

Gürcistan’da 50 MW Nigoza Rüzgar Santrali için Gürcistan Parlamentosu’ndan onay alınmış olup, Çevresel Etki Değerlendirme (CED) çalışmalarıyla proje geliştirme ve mühendislik çalışmalarına başlanmıştır. Projenin yapım izninin 2021 yılı sonu itibarıyla alınması ve akabinde yapım çalışmalarına başlanarak 2022 yılı içerisinde santralin ticari işletmeye geçmesi hedefenmektedir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Amasya/Taşova 5 MW GES Tesisi
Detaylar

TAMAMLANDI

Erzurum/Aktoprak 5 MWac GES Tesisi
Detaylar

TAMAMLANDI

Çorum/Kutluca 9,25 Mwac GES Tesisi
Detaylar

TAMAMLANDI

Türkmenbaşı Rafinerisi Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santral, anahtar teslim sözleşme kapsamında, tüm ana ekipmanlar, yan ekipmanlar, bu ekipmanların temini ve montajı ile beraber; enerji santralinin bütün tasarım, donanım, yapım işlemleri tamamlanarak teslim edilmiştir. Mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montaj işlemleri ve aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve yönetici çalışanlarının da eğitimi sözleşme kapsamındadır.​

Detaylar

TAMAMLANDI

Balkanabad Basit Çevrim Elektrik Santrali

​​Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmış olup, işverene anahtar teslim olarak devredilmiştir.

EPC sözleşmesi, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Ayrıca proje kapsamında 110 - 220 kV şalt merkezleri inşa edilmiştir. İşletmenin testleri, devreye alma işleri ve​ işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamında gerçekleşmiştir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Abadan Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmış olup, işverene anahtar teslim olarak devredilmiştir.

EPC sözleşmesi, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.​

Detaylar

TAMAMLANDI

Amuderya Yüksek Gerilim Elektrik İletim / Dağıtım
Detaylar

TAMAMLANDI

Aşkabat Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmış olup, işverene anahtar teslim olarak devredilmiştir.

EPC sözleşmesi, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Daşoğuz Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santralin yapımı anahtar teslim olarak başlamış olup bu kapsamda tüm ana ve yardımcı ekipmanların montajı ve temini gerçekleştirilmiştir.

Enerji santralinin tüm içeriği ile tüm ekipmanların alımı, tüm inşaatın yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı EPC sözleşmesi kapsamındadır. Sözleşme içeriğine ek olarak işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de dahildir.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Samsun - Ceyhan ​Boru Hattı​

Boğazlardan geçen ve Karadeniz üzerinden Dünya pazarlarına ulaşan ham petrol ve petrol ürünleri, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını tehdit etmektedir. Boğazlar hem çevresel hem de kültürel miras olarak paha biçilemezdir. Aynı zamanda, Orta Asya ve Hazar havzasında yeni keşfedilmiş olan alanlarda üretimin başlaması ile, Karadeniz üzerinden ihraç edilecek ham petrolün miktarının ciddi bir oranda artacağı tahmin edilmektedir. Taşıt trafiğinin kolaylaştırılması ve böylelikle Türk Boğazları'ndaki risklerin azaltılması için; Çalık Enerji, Samsun – Adana Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ni geliştirmektedir.

Karadeniz'den Akdeniz kıyısındaki Ceyhan'a, kesintisiz ham petrol taşımanın çevresel açıdan en az tehlike içeren nakil alternatifini sağlayacak olan proje, hem Türkiye hem de bölge açısından büyük öneme sahiptir.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Ceyhan Rafinerisi

Çalık Enerji hem ulusal pazara, hem de Doğu Akdeniz pazarına etkin biçimde hizmet edecek olan bir rafineri projesi geliştirmektedir. Rafinerinin yapısı, hem Türkiye'nin, hem de genel Akdeniz pazarının ihtiyaç duyduğu orta damıtıkları maksimize edecek şekilde seçilmiştir. Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇESD) çalışmaları tamamlanmış ve aynı zamanda ana işleme birimleri için, proses teknolojisi de tamamlanmıştır. Rafineri çevre üzerine hiçbir ciddi etkide bulunmaksızın, en gelişmiş ve en verimli işleme teknolojisine sahip olacaktır.

Her ikisi de Çalık Enerji'nin alt şirketleri tarafından geliştirilen; Adana Doğu Akdeniz Rafinerisi ve TAPCO Boru Hattı Projesi, Adana / Ceyhan Bölgesi'nde cezbedici ve stratejik bir sinerji yaratmaktadır. Adana / Doğu Akdeniz Rafineri Kompleksi'nin, Adana / Ceyhan bölgesinde boru hatlarıyla (BTC ve Irak) taşınan ham petrolün işlemesi planlanmaktadır. Bu aynı zamanda Samsun - Adana / Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ile taşınacak olan ham petrolü de içermektedir. Rafine edilmiş ürünler, ulusal ve komşu pazarlara ihraç edilecektir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Balkanabad-2 Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmış olup, işverene anahtar teslim olarak devredilmiştir.

EPC sözleşmesi, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.​​

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Urfa Projesi

Siluriyen yaşlı Dadaş kaynak kayasından ve Kretase yaşlı organik maddece zengin karbonatlardan türeyen petrolün, Ordovisyen yaşlı Bedinan kumtaşı ve Kretase yaşlı rezervuar özelliğe sahip karbonatlara göç edip kapanlanabileceği düşüncesiyle kuyu açılmıştır.

Suriye'de yer alan Fırat grabeninin Türkiye sınırlarına uzanabileceği ihtimali, bölgede Siluriye​​n yaşlı Dadaş kaynak kayasının mevcut olmasının düşünülmesinde etkin olmuştur.

Güvenir-1 kuyusu, Ordovisyen yaşlı Bedinan kumtaşı ve Kretase yaşlı karbonat rezervuarlarını test etmek amacı ile 2012 yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde açılmış olup Suriye sınırına 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Güvenir-1 kuyusu sonucunda bölgede Dadaş kaynak kayasının olmadığı belirlenmiştir. Ancak diğer muhtemel kaynak kayaların olgunluk derecelerine yönelik test çalışmaları devam etmekte olup bunların sonucuna göre yeniden birdeğerlendirme yapılacaktır.

Detaylar