Çalık Enerji
Haberler

Çalık Enerji ve GCCIA İlk Projeleri İçin İmza Töreni Gerçekleştirdi

1 / 2

1 / 2

Çalık Enerji ve Gulf Cooperation Council Interconnection Authority (GCCIA), Irak’ta yer alan Al-Faw Trafo Merkezinde Hibrit GIS içeren projesi için imza törenini gerçekleştirdiler. Törene GCCIA heyetinden Başkan Yardımcısı CNO Mohamed Al Shaikh ve birçok üst düzey yönetici ile beraber, Çalık Enerji tarafından Genel Müdür Onur Yücekal eşliğinde birçok üst düzey yönetici katılım gösterdi.

Proje kapsamında iki adet 90 MVAr şönt reaktörün tasarım, tedarik, kurulum, test ve devreye alma işleri yer almaktadır. İmzalanan proje ile Basra bölgesi başta olmak üzere, Irak'ın güney bölgesinde elektrik iletim hattı ihtiyacının 500 MW kapasiteli olarak planlanan ilk fazı gerçekleşmiş olacak. Bu kapasitenin sonraki aşamalarda 1800 MW’a ulaşması bekleniyor. İlgili diğer projelerle birlikte finansmanın tamamı Qatar Fund For Development(QFFD) tarafından sağlanıyor.

Proje çalışmalarının her aşamasında enerji verimliliği, çevre, operasyonel sağlık ve güvenlik koruma mevzuatları dikkate alınarak, ilgili tüm uygulamalar en son teknoloji ile gerçekleştirilecek.

Körfez İşbirliği Elektrik Bağlantısı Konseyi(GCCIA), merkezi Suudi Arabistan’da olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Umman olmak üzere altı körfez ülkesinden oluşmaktadır.

GCCIA uluslararası iş birlikleri ile güç sistemlerinin birbirine bağlanması konusunda çalışmalar yapmakta, güç güvenliği ve ekonomik faydalar sağlayan esnek, birbirine bağlı şebekeler oluşturmaktadır. GCCIA ile karşılıklı güvene dayalı çıktığımız bu yolculukta iş birliğimizin uzun yıllar sürmesini temenni ediyor ve projenin tüm paydaşlarımız için hayırlı olacağına inanıyoruz.