Çalık Enerji
Haberler

SACE, ÇALIK ENERJİ VE ING: TÜM DÜNYADA İTALYAN TEKNOLOJİLERİ KULLANILARAK GERÇEKLEŞTİRİLEN ELEKTRİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİM PROJELERİNİN DESTEKLENMESİ AMACIYLA 40 MİLYON € DEĞERİNDE BİR ANLAŞMA YAPTI

Türk oyuncu Çalık Enerji için ING tarafından çıkarılan ve SACE tarafından taahhüt edilen kredi, İtalyan teknolojilerinin ve makinelerinin üçüncü ülkelerdeki enerji projelerinde kullanılmasını destekliyor.

SACE tarafından İtalya’da potansiyel iş ortaklarını bir araya getirmek amacıyla düzenlenen etkinliklere Çalık Enerji’yle birlikte 30’un üzerinde İtalyan şirketi katıldı. Bir sonraki etkinlik, OMC 2023 – Med Enerji Konferansı & Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek.

Roma/İstanbul, 30 Mayıs 2023 – İtalyan İhracat Kredi Ajansı SACE ile EPC, elektrik ve yenilenebilir enerji yatırımı sektörlerinde faaliyet gösteren kapsamlı Türk enerji şirketler grubu Çalık Enerji, tüm dünyada İtalyan teknolojileri ve know-how kullanılarak elektrik ve yenilenebilir enerji üretim projelerinin gerçekleştirilmesini desteklemek amacıyla son derece önemli ve benzersiz bir anlaşma yaptığını duyurdu.

SACE, ING aracılığıyla Çalık Enerji’ye kullandırılacak olan, üçüncü ülkelerde yapılacak elektrik ve yenilenebilir enerji üretimi projelerinin ihalelerini almış İtalyan şirketleri desteklemek amacıyla 2 yıl kullanım ve 6.5 yıl geri ödeme süreli 40 Milyon € değerinde bir kredi vereceğini taahhüt etti. Çalık Enerji, elektrik segmentinde faaliyet gösteren şirketler arasında ENR tarafından düzenlenen 2022 En İyi Uluslararası Yükleniciler Listesi’nde 25. sırada yer alıyor ve halihazırda toplam 140 MW kapasiteli bir yenilenebilir enerji üretimi portföyüne sahip. Bu kapasitenin 2030 yılına kadar 1,050 MW’a ulaşması bekleniyor.

SACE, Çalık Enerji’ye taahhüt edilen kredi imkanı sayesinde KOBİ’ler dahil tüm İtalyan şirketlerine gelecekte düzenlenecek ihale ve projelere teklif sunabilmeleri için fırsat yaratmış ve rekabet gücünü artırmış olacak. Bundan faydalanabilecek tedarik zincirine dahil olan çok sayıda İtalyan şirketi var. Bununla birlikte, şimdiden 30’un üzerinde şirket SACE tarafından İtalya’da düzenlenen potansiyel iş ortaklıklarını bir araya getirme etkinliklerine katıldı. Bir sonraki etkinlik, enerji sektörü alanında faaliyet gösteren tüm kişi ve kuruluşları hedef alan Akdeniz bölgesinin önemli etkinliklerinden biri olan OMC 2023 – Med Enerji Konferansı & Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek.

Bu anlaşma ile SACE, şirketin bilançosu bakımından ve Çok Bağlı Alıcı Kredisi Planı kapsamında ilk defa Türkiye’den bir enerji EPC şirketine kredi vermiş olacak ve ilk defa tek bir kredi olanağı için hem Çok Bağlı hem de Klasik Alıcı Kredisi Planları birlikte kullanılmış olacak.

Bu işlem ve hibrit plan sayesinde, Çevresel ve Toplumsal Değerlendirmede Yaygın Yaklaşımlar da dahil, OECD kurallarına uygun şekilde yapılacak değerlendirme sürecinin ardından Çalık Enerji’nin İtalyan şirketlerinden elde ettiği kazanç artmış olacak.